Dom Spotkań

Fundacja Inicjatyw Społecznych „Potrafisz” jak większość organizacji pozarządowych opiera swoją pracę o działania wolontariuszy. Władze fundacji również pracują pro publico bono. A co realizujemy i co będziemy realizować w przyszłości?

W ramach Centrum Integracji Społecznej „Dom Spotkań” oferujemy różnorakie możliwości zaangażowania::
– pracownia modelarska
– pracownia dziennikarska
– Akademia Sztuk Wszelakich (kartki okolicznościowe, biżuteria, figurki gipsowe, konstruowanie gwiazd kolędniczych, tworzenie palm wielkanocnych, malowanie pisanek według starych zwyczajów, wykonywanie Czarnej Bombki, produkcja papieru czerpanego, koło literackie, koło teatralne, nauka gry na gitarze, itp.)
– Klub Wolontariatu im. św. Matki Teresy z Kalkuty
– Klub Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego „Ognista Krew”
– Klub Przyjaciół Przyrody ekoLOGICZNI
– Dyskusyjny Klub Filmowy
– harcówka Szczepu Wojciechów „Watra” HRP „Gazeciarnia” oraz wspieranie harcerstwa
– organizacja: 6 I Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie, 30 I Dnia Opiekuna Sierot, 1 XII Dnia Solidarności Społecznej i 23 XII Dnia Dziecka bez Rodziny
– nauka międzynarodowego języka esperanto
– działalność sportowa, w tym upowszechnianie gry w ringo
– zajęcia świetlicowe
– wycieczki, nocowiska oraz biwaki pod namiotami
– organizacja akcji poboru krwi oraz akcji naboru do Banku Szpiku fundacji DKMS Polska.

Te działania są oferowane głównie dzieciom i młodzieży z gminy Wojciechów. Ze względu jednak na współpracę z Kresową Chorągwią Harcerską im. Unii Lubelskiej SHW oraz ze względu na koordynowanie klubów honorowych dawców krwi (w ramach fundacji działa Polska Federacja Honorowych Dawców Krwi) otwarci jesteśmy także na współpracę z osobami dorosłymi. W sposób szczególny pragniemy docierać z naszą ofertą do rodzin mniej zamożnych, osób samotnych i starszych, które będą zainteresowane naszą ofertą a także do środowisk wiejskich i małomiasteczkowych.

11 czerwca 2017 r. w ramach XIV Dnia Solidarności Społecznej zorganizowaliśmy I Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Efektem tego jest, że Przegląd będzie odtąd organizowany co roku w czerwcu i będzie żył „własnym” rytmem. Sam DSS przenieśliśmy na 1 grudnia, kiedy to przy jego okazji będziemy startować z licytacją Czarnej Bombki i innych wartościowych przedmiotów. W kolejce do zlicytowania czeka m.in. rękawica bokserska Ewy Brodnickiej – byłej mistrzyni Europy i aktualnej mistrzyni świata federacji WBO w wadze super piórkowej.

Niedawno zaczęliśmy działania zmierzające do adaptacji kilku pomieszczeń fundacyjnych. Konieczne jest wstawienie okien, drzwi, konserwacja dachu (malowanie), docieplenie budynku, wydzielenie WC oraz doprowadzenie wody i odprowadzenie kanalizacji. Z radością przyjmiemy każdą formę pomocy!

6 stycznia 2018 roku już po raz drugi będziemy organizatorami Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i bardzo liczymy na współpracę strażaków-ochotników, harcerzy i wspólnot parafialnych ze wszystkich trzech naszych parafii.

W Terespolu pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Przedszkola Miejskiego zorganizowali dwa lata temu konkurs na kartkę pocztową promującą fundację. Każdego roku rękodzielnicy-artyści przekazują na potrzeby fundacji swoje Czarne Bombki – symbol pamięci o dzieciach zapomnianych i porzuconych przez rodziny biologiczne.