DDR

Dzień Dziecka bez Rodziny organizowany jest od 2013 r. Wcześniej nosił nazwę Dzień Smutnego Dziecka. Jego celem jest zwrócenie uwagi na los sierot i dzieci porzuconych przez rodziny biologiczne. Obchodzony jest w przeddzień Wigilii, czyli 23 grudnia. Jego symbolem jest Czarna Bombka.

cz b 2016

Tradycjny dzień dziecka obchodzony jest w Polsce 1 czerwca. Niestety są setki i tysiące takich dzieci, które nie mają wówczas powodu do świętowania. Co gorsze, kiedy nadchodzą najbardziej rodzinne ze świąt – Boże Narodzenie – dzieci porzucone przez rodziny biologiczne, czasami nawet mieszkające w domach rodzinnych, zamiast miłości i czułości ze strony najbliższych, otrzymują wulgarne słowa, gesty i zmuszane są do oglądania pijanych rodziców i ich przyjaciół pijących alkohol i jedzących, kiedy w lodówce jest pusto nie tylko od świątecznych specjałów, ale od podstawowych produktów żywnościowych.
Właśnie Boże Narodzenie ze swoimi symbolami, choćby choinką i prezentami pod nią, jest najbardziej przykrym świętem, kiedy odrzucenie, brak miłości rodziców, dziadków i dalszej rodziny te dzieci odczuwają nad wyraz ostro. Widząc przygotowania do Wigilii, często wychodzą z domu. Świetnie wiedzą, że nie będzie to okazja do wspólnego śpiewania kolęd, ani wyjścia na Pasterkę, ale wielka libacja alkoholowa, która zakończy się w Nowym Roku. Głodne, osamotnione, często zmarznięte wędrują ulicami swoich miast i miasteczek, podglądając i podsłuchując rodzinne świętowanie u innych. Czarna Bombka łączy dwa symbole: jest w niej zawarty jeden z symboli Bożego Narodzenia i choinki, ale poprzez czerń, najczęściej postrzegana, jako kolor smutku i żałoby jest przypomnieniem, że ten czas nie jest czasem szczęśliwym i pięknym.

Organizując Dzień Dziecka bez Rodziny pragniemy każdego roku przypominać o tych dzieciach, które mając dom, mając rodziców i dalszą rodzinę, często pozbawione są miłości, szacunku, troski tych, którzy winni być dla nich wsparciem. Zachęcamy Państwa do włączania się do upowszechniania Dnia Dziecka bez Rodziny poprzez wykonanie własnej Czarnej Bombki i powieszenie jej w swoim domu, by wspominając zagubionych wędrowców nieobecnych przy wigilijnym i świątecznym stole, przypominała dzieci pozbawione dzieciństwa i radości świąt. Taką Czarną Bombkę możecie Państwo również przekazać na rzecz fundacji. Od tego roku wystawiać je będziemy na licytację, aby z zebranych pieniędzy wspierać dzieci, o których zapomniał świat. Licytacja prowadzona będzie na facebooku od 15 grudnia 2016 r. do 6 stycznia 2017 r.