Krwiodawstwo

Klub Honorowych Dawców Krwi „Ognista Krew” powstał wkrótce po zarejestrowaniu fundacji, 11 września 2013 r. Na dzień 01 stycznia 2017 r. w klubie zrzeszonych jest 17 krwiodawców i wolontariuszy. Członkowie Klubu oddali dotąd łącznie ponad 300 litrów krwi. Do rekordzistów należą Marek Cholewiński, który ma na swoim koncie 50 litrów oddanej krwi i Andrzej Moroz, który oddał 45 litrów krwi pełnej.

AMoroz

Fundacyjny Klub HDK mający swoją siedzibę w Wojciechowie zrzeszony jest w Polskiej Federacji Honorowych Dawców Krwi. Stowarzyszenie to powstało w 2013 roku w Lublinie. Szefem Rady Krajowej PF HDK jest Andrzej Moroz. Do najaktywniejszych klubów HDK w Federacji należą Klub HDK przy parafii św. Moniki w Poznaniu, któremu prezesuje Benon Hańćkowiak oraz Klub HDK „Krew za Krew” w Brudzewicach, gm. Poświętne w woj. łódzkim, w którym liderują Agnieszka i Krzysztof Wielgus. Ostatnio, w grudniu 2016 r. powstal Harcerski Klub HDK „Zlączeni Krwią”. Jego prezesem jest hm. Beata Duda – Szewczyk.

klub-hdk-poznan
Reprezentacja Klubu HDK z Poznania na zjeździe krwiodawców z Wielkopolski.

Z naszego Klubu HDK wydzielony został ogólnopolski Zbiorczy Klub PF HDK przy Zarządzie Fundacji. Zrzesza on obecnie około 50 krwiodawców z różnych części kraju. Klub z Wojciechowa organizował dotąd jedną zbiórkę krwi. Miało to miejsce w 2014 roku, przy okazji Dnia Solidarności Społecznej. Wówczas to na Placu Litewskim w Lublinie zaparkował krwiobus RCKiK z Lublina, w którym krew oddało kilkadziesiąt osób. Kluby z Poznania i Brudzewic akcje poboru krwi organizowały już kilkakrotnie. Wcześniej jeszcze przed zalożeniem Klubu HDK jego obecny prezes organizowal akcję pobory krwi m.in. w budynku Wyższej Szkoly Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

logo-klub-hdk-brudzewice

Najbliższe spotkanie klubowe w Wojciechowie zaplanowane jest na koniec marca 2017 r.. W czerwcu br. organizowany będzie w Lublinie zjazd przedstawicieli Polskiej Federacji HDK, na który Klub wystawi swoją oficjalną reprezntację. W lubelskim zjeździe może wziąć też udział każdy inny członek naszego Klubu HDK.

Aby nawiązać kontakt z Klubem w Wojciechowie należy zatelefonować: 781 034 854 albo przeslać zapytanie drogą e-mail: kontakt@federacjahdk.pl lub fundacja@potrafisz.org.pl

Mieszkańców Gminy Wojciechów oraz okolicznych miejscowości (Belżyce, Nalęczów, przylegle) zachęcamy do oddawania krwi i zapraszamy do kontaktu!