Wspomnienia orszakowe

II Orszak Trzech Króli w Wojciechowie za nami. Wzięła w nim udział liczniejsza grupa uczestników, ale trzeba przy tym zauważyć, że nie byłoby to raczej możliwe bez udziału gości z parafii w Tomaszowicach, Motyczu, Palikijach, Nałęczowie, Bełżycach i Bychawie. Mamy nadzieję, że za rok wojciechowianie dopiszą, i zechcą się wreszcie zaangażować w tę katolicką inicjatywę.

W czasie wojciechowskiego Orszaku, jak w całej Polsce, zbierano datki na pomoc polskim misjonarzom pracującym w Afryce. Ze smutkiem trzeba powiedzieć, że żadna ze szkół w gminie nie włączyła się w tę zbiórkę w formie wolontariatu. I nie wydaje się, że problemem jest tutaj brak zaproszenia od organizatora Orszaku. Do zorganizowania i wsparcia kwesty na rzecz WOŚP w Wojciechowie organizowanej kilka dni później też nikt nie zaprasza. To zwykle nauczyciele zgłaszają się sami i organizują sztab Orkiestry w Wojciechowie. Można z tego wywnioskować, że misje katolickie, zbieranie datków dla chorych dzieci w Afryce, na edukację tych dzieci są mniej ważne, niż zbieranie pieniędzy na organizatora Przystanku Woodstock, czyli WOŚP. Gdyby nie wsparcie wolontariuszy z innych miejscowości, zbiórka na misje byłaby …”łapanką” miejscowych. Nie oceniamy tej sytuacji, ale czytelnie zwracamy uwagę na sam fakt. W Wojciechowie na pomoc misjom katolickim wrzucono do puszek nieco ponad 100 złotych, i zrobili to głównie uczestnicy Orszaku spoza Wojciechowa. Niestety wolontariusze orszakowi spotkali się za to z zarzutami i niechętnymi komentarzami wychodzących z kościoła wojciechowian. Jak odmiennie wyglądało za to włączenie się mieszkańców Wojciechowa w zbiórkę WOŚP i jak odmiennie wyglądała ilość zebranych pieniędzy w Wojciechowie – to pozostawiamy Państwa ocenie. W ramach Orszaku rozdysponowaliśmy w parafiach Łubki, Palikije i Wojciechów 250 egzemplarzy okolicznościowej bezpłatnej gazety misyjnej, a uczestnicy tych największych na świecie jasełek otrzymali darmowe śpiewniki z kolędami i korony. Warto przy tym dodać, że Orszak był w tym roku organizowany w

Nasza fundacja przez kilka tygodni (a tak naprawdę od ubiegłorocznego Orszaku) zachęcała i zapraszała do wsparcia organizacji Orszaku stowarzyszenia katolickie i szkoły z terenu gminy. Tym razem pozostały one bez echa. Nie zawiedli jednak strażacy z OSP KSRG Wojciechów, oraz z jednostek OSP Ignaców, Łubki i Czajki. Bardzo serdecznie dziękujemy strażakom za udział i zabezpieczenie orszakowego marszu, a panu prezesowi OSP KSRG Wojciechów Stanisławowi Kameli za koordynację zabezpieczenia. Dzięki Wam mieszkańcy Gminy Wojciechów i goście z Bełżyc, Bychawy i Nałęczowa bezpiecznie mogli przejść od Urzędu Gminy do wojciechowskiego kościoła. Dziękujemy też Pani Ani Jośko i członkom Akcji Katolickiej z parafii Wojciechów w poprowadzenie śpiewu kolęd.

Przed nami kolejne wydarzenia w tym roku. 16 czerwca w Wojciechowie odbędzie się II Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Mieszkańców Gminy Wojciechów zachęcamy już dzisiaj do udziału w Ognisku Niepodległości 15 sierpnia. Jego organizatorem będzie wojciechowski Szczep Harcerski im. Matki Teresy z Kalkuty zrzeszający harcerzy z Maszek, Miłocina, Palikij i Wojciechowa. Gośćmi na tym ognisku będą harcerze z innych miast, w tym z Krakowa, Buska Zdroju, Bełżyc, Nałęczowa i Brześcia na Białorusi. Warto dodać, że wojciechowscy harcerze w tym roku wybierają się w sierpniu z wizytą do białoruskiego Brześcia. Miło nam będzie dołączyć do grona współorganizatora III Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie za rok organizacje katolickie z Wojciechowa, Łubek i Palikij, wszystkie szkoły z terenu gminy i jednostki OSP. W orszaki w Polsce i na świecie angażują się też grupy kultywujące tradycje lokalne, domy kultury, stowarzyszenia, przygotowując okolicznościowe występy i pokazy a liczne lokalne firmy wspierają je przygotowując lub opłacając gorące posiłki i napoje. Głeboko wierzymy, że tak, jak w tym roku było nas więcej, niż w poprzednim, tak za rok będzie nas zdecydowanie więcej, niż w obecnym. Zapraszamy więc na kolejny Orszak Trzech Króli w Wojciechowie. Do zobaczenia!