XIV Dzień Solidarności Społecznej za nami

Już po raz czternasty idea Dnia Solidarności Społecznej dotarła do mieszkańców kilku miast i miejscowości. W tym roku największą imprezą okolicznościową był Piknik Solidarności w Wojciechowie (woj. lubelskie). Niezależnie DSS dotarł w tym roku do Poznania, gdzie przy tej okazji zorganizowana była akcja honorowego krwiodawstwa oraz okolicznościowe spotkanie członków Klubu HDK przy parafii św. Moniki i w Brudzewicach (gm. Poświętne, woj. łódzkie), gdzie ideę solidarności międzyludzkiej świętowali i podnosili krwiodawcy z obchodzącego rocznicę swojego działania miejscowego Klubu Honorowych Dawców Krwi.

W Wojciechowie przy okazji DSS zorganizowany był Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, oraz Międzynarodowy Turniej Ringo. W Przeglądzie każdy z prezentowanych wykonawców – z Brześcia na Białorusi (Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia oraz Obwodu Brzeskiego i 2. Drużyna Harcerska im. Ryszarda Snarskiego z Brześcia), Schola z Matczyna, harcerze z Bychawy, ale też wspaniałe dzieciaki prezentujące swoje szkoły z Wojciechowa, Miłocina i Palikij – każdy z tych wykonawców wniósł wiele ciepła i autentycznego zaangażowania. Turniej ringo z kolei przerósł wszelkie oczekiwania w kwestii zaangażowania jego uczestników. Po „morderczej” walce w upalnym słońcu zwycięstwo odnieśli reprezentanci 9. DH „Jastrzębiec” z Bychawy, II i III miejsce zajęli reprezentanci polskich harcerzy z 2. DH im. R. Snarskiego, a poza podium znalała się reprezentacja Szczepu „Watra” im. św. Matki Teresy z Kalkuty z gminy Wojciechów (Miłocin i Wojciechów).

Poniżej kilka zdjęć z niedzieli 11 czerwca z Wojciechowa.

Niezwykle uatrakcyjnili swoimi pokazami tegoroczne obchody DSS strażacy z OSP KSRG Wojciechów, którzy udostępnili dzieciom, młodzieży i dorosłym możliwość zapoznania się z posiadanym sprzętem ratowniczo-gaśniczym. Swój kilkugodzinny pokaz przy Wieży Ariańskiej zakończyli ogromnym prysznicem, który z ogromną radością wykorzystali dla ochłody zarówno goście, jak i miejscowi harcerze. Z kolei wędrownicy Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej z 13. Buskiej Drużyny Harcerskiej „Dziewięćsił” oraz 14. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Żbiki” którzy w pokazie umiejętności taktycznych pokazali „odbijanie zakładników” z rąk porywaczy. Wszyscy goście zarówno z Białorusi, Bychawy, Krakowa i Buska Zdroju mogli skorzystać z zaproszenia i zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa i izbę regionalną w Wieży Ariańskiej.

Fundatorami pucharów w Międzynarodowym Turnieju Ringo byli: za I miejsce pan Artur Markowski, radny Powiatu Lubelskiego reprezentujący także Gminę Wojciechów w powiecie, który wsparł też Piknik Solidarności finansowo, za II miejsce pan Mariusz Majcher, zastępca wójta Gminy Wojciechów, a za miejsce III pani Agnieszka Gąska, dyrektor GOK w Wojciechowie.