Szczuczki – nasz dom!

Wieś Szczuczki w gm. Wojciechów od kilku dni jest dla nas domem. Po dzisiejszej nocnej burzy, którą spokojnie i bez żadnych problemów spędziliśmy z harcerzami – kolejny słoneczny i gorący dzień. Wczoraj, po wyjeździe do Lublina dzisiaj znowu na miejscu. Jutro wyjazd następny. Do Wojciechowa. A tam zwiedzanie Muzeum Kowalstwa w Wieża Ariańska , wyprawa do Owadolandia , odwiedziny u pana Romana Czernieca Kuźnia a wszystko zaczniemy od ZOO Bo ani skaut, ani harcerz nudzić się nie może! Obiadować będziemy w Karczmie Biesiada A Szczuczki? Dzisiaj przyrzeczenie harcerskie i zobowiązanie instruktorskie, jutro o 19:00 po powrocie z Wojciechowa, Droga Krzyżowa o 19:00 którą zakończymy przy kapliczce w Szczuczkach, a w sobotę o 20:00 ognisko z mieszkańcami Szczuczek i przedstawicielami Gminy Wojciechów. Wczoraj wieczorem też lekko nie było! Strażacy z OSP Wojciechów Kolonia Pierwsza pokazali nam swoje umiejętności ratownicze, a po nich zrobili prysznic harcerzom i miejscowym dzieciom. Rodzice, babcie, dziadkowie i instruktorzy harcerscy mogli jedynie słuchać pisków, śmiechu, wrzawy dziecięcej i oglądać, ile przyjemności może dać woda z węża strażackiego.

Akcja LATO ’17 otwarta!

Nieobozowa Letnia Przygoda już za progiem! Rozpoczynamy ją w najbliższą niedzielę. Ruszamy o godz. 16:00 i od tego momentu otwieramy drzwi naszej bazy, którą będzie szkoła w Szczuczkach. Dojazd i później powrót harcerzy we własnym zakresie. Tutaj informacja, co należy ze sobą zabrać (kliknij w link): http://harcerstworp.phorum.pl/viewtopic.php?f=26&t=201 , a tutaj program naszego letniego obozowania (kliknij w link): http://harcerstworp.phorum.pl/viewtopic.php?f=26&t=201&start=30

Nieobozowa Letnia Przygoda

W tym roku w wakacje dzieci nie będą się nudzić! Druhny i druhowie z Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej z Krakowa, Buska-Zdroju, Bychawy, Miłocina i Wojciechowa, dziesiątka harcerzy polskich z Białorusi i….. jeden harcerz ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich to paczka wakacyjnych przyjaciół, którzy spędzą czas na Ziemi Wojciechowskiej. Zapisy na ten letni wypoczynek są już co prawda zamknięte, ale przygotowania trwają pełną parą! Wkrótce opowiemy Wam więcej o naszej inicjatywie promowania harcerstwa, wypoczynku i wspólnej harcerskiej zabawy. NLP zaplanowana jest na drugą połowę lipca.

XIV Dzień Solidarności Społecznej za nami

Już po raz czternasty idea Dnia Solidarności Społecznej dotarła do mieszkańców kilku miast i miejscowości. W tym roku największą imprezą okolicznościową był Piknik Solidarności w Wojciechowie (woj. lubelskie). Niezależnie DSS dotarł w tym roku do Poznania, gdzie przy tej okazji zorganizowana była akcja honorowego krwiodawstwa oraz okolicznościowe spotkanie członków Klubu HDK przy parafii św. Moniki i w Brudzewicach (gm. Poświętne, woj. łódzkie), gdzie ideę solidarności międzyludzkiej świętowali i podnosili krwiodawcy z obchodzącego rocznicę swojego działania miejscowego Klubu Honorowych Dawców Krwi.

W Wojciechowie przy okazji DSS zorganizowany był Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, oraz Międzynarodowy Turniej Ringo. W Przeglądzie każdy z prezentowanych wykonawców – z Brześcia na Białorusi (Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia oraz Obwodu Brzeskiego i 2. Drużyna Harcerska im. Ryszarda Snarskiego z Brześcia), Schola z Matczyna, harcerze z Bychawy, ale też wspaniałe dzieciaki prezentujące swoje szkoły z Wojciechowa, Miłocina i Palikij – każdy z tych wykonawców wniósł wiele ciepła i autentycznego zaangażowania. Turniej ringo z kolei przerósł wszelkie oczekiwania w kwestii zaangażowania jego uczestników. Po „morderczej” walce w upalnym słońcu zwycięstwo odnieśli reprezentanci 9. DH „Jastrzębiec” z Bychawy, II i III miejsce zajęli reprezentanci polskich harcerzy z 2. DH im. R. Snarskiego, a poza podium znalała się reprezentacja Szczepu „Watra” im. św. Matki Teresy z Kalkuty z gminy Wojciechów (Miłocin i Wojciechów).

Poniżej kilka zdjęć z niedzieli 11 czerwca z Wojciechowa.

Niezwykle uatrakcyjnili swoimi pokazami tegoroczne obchody DSS strażacy z OSP KSRG Wojciechów, którzy udostępnili dzieciom, młodzieży i dorosłym możliwość zapoznania się z posiadanym sprzętem ratowniczo-gaśniczym. Swój kilkugodzinny pokaz przy Wieży Ariańskiej zakończyli ogromnym prysznicem, który z ogromną radością wykorzystali dla ochłody zarówno goście, jak i miejscowi harcerze. Z kolei wędrownicy Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej z 13. Buskiej Drużyny Harcerskiej „Dziewięćsił” oraz 14. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Żbiki” którzy w pokazie umiejętności taktycznych pokazali „odbijanie zakładników” z rąk porywaczy. Wszyscy goście zarówno z Białorusi, Bychawy, Krakowa i Buska Zdroju mogli skorzystać z zaproszenia i zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa i izbę regionalną w Wieży Ariańskiej.

Fundatorami pucharów w Międzynarodowym Turnieju Ringo byli: za I miejsce pan Artur Markowski, radny Powiatu Lubelskiego reprezentujący także Gminę Wojciechów w powiecie, który wsparł też Piknik Solidarności finansowo, za II miejsce pan Mariusz Majcher, zastępca wójta Gminy Wojciechów, a za miejsce III pani Agnieszka Gąska, dyrektor GOK w Wojciechowie.

22 maja 2017 r.

Przedstawiciele naszej fundacji zostali zaproszeni do udziału w konferencji „Przedsiębiorczość Społeczna w Polsce i w Europie –jak wspierać rozwój podmiotów ekonomii społecznej?”. Wolontariusze naszej fundacji angażujący się w jej bieżącą działalność (warunek formalny podpisana aktualna umowa wolontariacka!) proszeni są o kontakt w celu zgłoszenia ich udziału w biurze organizatora. Konferencja będzie prowadzona w Lublinie, w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Na zgłoszenia wolontariuszy oczekujemy do dnia 30 maja b.r.